Bądź z nami

na bieżąco

Aktualności

Powrót do listy aktualności

Podsumowanie konferencji Agile Management 2014

academy

Agile-ManagementZwinny Wrzesień.

Wrzesień zaskoczył nas spora ilością wydarzeń, wartych uwagi i uczestnictwa.

W czwartek 18 września, w Warszawskim klubie Space, dawniej pełniącym funkcję budynku odlewni metali, rozpoczęła się druga z cyklu, dwudniowa konferencja Agile Management, organizowana przez  Fundację Governica. Miała ona za zadanie nakierować oraz pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na najczęściej nurtujące pytania organizacji, dla których Agile jest efektywną koncepcją zarządzania. Czy się udało?…

Spotkanie zostało zaplanowane z uwzględnieniem rygorystycznych zasad ram czasowych i tak też, za każde przedłużenie wystąpienia prelegenci mieli zostać w trybie ekspresowym sądzeni, a następnie ukarani wrzuceniem do znajdującego się nieopodal wejścia basenu ;-). Na szczęście, nikomu się to nie przytrafiło, wszyscy – bez uszczerbku na zdrowiu i z suchymi ubraniami – dotarli do piątkowego zakończenia tej owocnej w wiedzę i wymianę doświadczeń konferencji.

Tuż po rozpoczęciu spotkania, na scenie pojawił się Jurgen Appelo, energetyczna postać wzbudzająca ogromny entuzjazm w świecie nowoczesnego zarządzania. Jurgen wielokrotnie wspominał o potrzebie praktycznego podejścia do osiągnięcia zdrowej i efektywnej organizacji, bazując przy tym na swoich doświadczeniach. Podkreślał, że motywacja pracowników uzależniona jest w dużej mierze od samej kadry, a podejście zwinne w zarządzaniu, zawarte w jego książkach i kursach Management 3.0, to nic innego jak skupienie się na ludziach. Ludziach, którzy zmotywowani i szczęśliwi poprzez synergię działań w zespołach dostarczają największe benefity i korzyści dla organizacji, niezależnie od ich pochodzenia, przyzwyczajeń czy statusu społecznego.

“Management is too important to leave to the managers. Everyone is a manager.”
Jurgen Appelo, Agile Management 2014

Wystąpienie pierwszego prelegenta zapewniło nas o wysokiej jakości wydarzenia i tak pozostało już do końca. Warto w tym miejscu wspomnieć o wartościach, jakie niosły za sobą wystąpienia kolejnych mówców. Matt Harasymczuk wprowadził nas swoim wystąpieniem w klimat ewolucyjnego wprowadzania zmian oraz opanowania w dążeniu do celu. Według Matta, a także większości uczestników Agile Management 2014, podejście Agile skierowane jest do organizacji uczących się, a ludzie i interakcje powinny stać zawsze ponad procesami.

Poza wieloma czynnikami ludzkimi wpływającymi na organizację, ważną rolę w zwinności odgrywają również same kontrakty na realizację prac, mające zapewnić nam bezpieczeństwo prawne, jak również ocalić w sytuacjach kryzysowych. Pojawia się pytanie, jak przetrwać w sytuacjach, w których to z niewywiązania się – chociażby z terminów realizacji prac – jesteśmy straszeni zapisanymi w umowie wielomilionowymi roszczeniami i karami, które de facto nijak mają się do wartości samej usługi. O tym, jak również o zastosowaniu Agile w nowoczesnych umowach opowiadał mec. Łukasz Węgrzyn, który podkreślił również idee wyłaniającego się w trakcie projektu przedmiotu umowy, jako rezultatu tej umowy. Podejście do umów IT powinno, według wskazówek mec. Łukasza Węgrzyna skupiać się na minimalizacji biurokracji, umożliwić przyrostowe dostarczanie i odbieranie usługi, zamiast okopywanie się w klauzule, kary, procesy i polityki.

Zmiana jest integralną częścią rozwoju zdrowej organizacji. Oprócz chęci do zmiany, predyspozycji zespołów, a także przygotowania technicznego dowiedzieliśmy się, że duże znaczenie w ciągłym podnoszeniu kompetencji ma rola Lidera. Warto w tym miejscu wspomnieć o wprowadzeniu do definicji Servant Leadership, które przedstawiła ostatniego dnia Agnieszka Gasperini. Dowiedzieliśmy się, że każdy lider, chcący osiągać satysfakcję z pracy swojego zespołu, musi skupiać się na rozwoju każdej jednostki. Ważne jest, by nie był liderem tylko z definicji, a rozwijać się wraz z ludźmi, będąc dla nich podporą i prawdziwym mentorem.

Dwa dni pełne ciekawych wystąpień oraz warsztatów, mających miejsce podczas kilku sesji roundtables pokazały, jak na co dzień zmagają się z problemami w organizacjach Liderzy Zespołów czy Scrum Masterzy. Dzięki aktywności przy „stolikach tematycznych” każdy miał możliwość wymiany doświadczeń oraz uzyskanie wskazówek na to, aby radzić sobie z trudnościami dnia codziennego.

Podsumowując, czas ten możemy zaliczyć do owocnych w zdobywanie wiedzy i pomysłów. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok. Bo każdy czas niesie za sobą zmiany.

Do zobaczenia na Agile Management 2015!
Zespół Valkir Academy

Powrót do listy aktualności
WYMYŚL
ZBUDUJ
DOSTARCZ
ULEPSZ
Scroll to top