Wzorce i Praktyki InżynierskieW kategorii “Wzorce i Praktyki Inżynierskie” prezentujemy szerokie spektrum praktyk inżynierskich pozwalających na zachowanie intuicyjnego i łatwego w utrzymaniu kodu aplikacji, jak również strategii jego zarządzania. Zaprezentowane zostaną koncepcje takie jak Behavior-Driven Development, Clean Code, czy też Refaktoryzacja.

Zaprezentowane zostaną metody aplikowania wzorców jak i zapobiegania anty-wzorcom projektowych, gdzie podczas warsztatów możliwe będzie przećwiczenie procesu analizy kodu pod kątem złożoności, a następnie nabycie kompetencji jego upraszczania.

Zapoznaj się poniżej z konkretnymi szkoleniami, a w razie potrzeby możesz zawsze poradzić się nas co wybrać!

Applying Professional Scrum for Software Development

Czym jest szkolenie Applying Professional Scrum for Software Development™? Applying Professional Scrum for Software Development™ to akredytowane szkolenie od Scrum.org, skierowane do zespołów realizujących złożone projekty i tworzących produkty/usługi z branży IT. Na bazie doświadczeń grona ekspertów zarówno Scrum.org, jak i uznanych światowych liderów rozwoju oprogramowania, powstał program pozwalający zwiększyć efektywność złożonych procesów wytwarzania oprogramowania.

Zastosowanie takich praktyk jak np. programowanie w parach, TDD, BDD, Clean Code, czy SOLID pozwala interdyscyplinarnym Developerom w Scrum dostarczać wysokiej jakości przyrost produktu/usługi. Poprzez wprowadzenie standardów projektowania architektury, dokumentacji technicznej oraz automatyzacji procesów integracji/wdrażania, możliwe jest ciągłe dostarczanie wartości biznesowej minimalizując ryzyko błędu lub powstawania długu technicznego.

Szkolenie ma postać warsztatu opartego na dyskusji i symulacji rozwoju oprogramowania w Scrum, uwzględniającej 3 sprinty, każdy trwający około 2 godzin. Najwięcej korzyści może przynieść organizacjom które są w trakcie, bądź planują dostarczać oprogramowania w podejściu zwinnym. Każdy sprint kończy się wspólnym omówieniem i dyskusją na temat dopasowania stosowanych praktyk do własnej sytuacji uczestników. Warsztaty realizowane są najczęściej w jednym z poniższych języków: .NET, .NET core, Java, Python czy C++, a o wyborze języka decydują wspólnie uczestnicy szkolenia.

Kto za tym stoi?

Od strony inżynierskiej zdecydowana większość praktyk wywodzi się od paradygmatu programowania ekstremalnego (ang. eXtreme Programming, XP), który sformułowany został przez Kenta Becka, do rozwoju którego następnie dołączyli m.in. Ward Cunningham i Ron Jeffries. Założenia tego paradygmatu określają zarówno przyświecające wartości, wydarzenia i konkretne praktyki inżynierskie.

W ramach Scrum.org działają tzw. stewardzi, są to trenerzy PST (Professional Scrum Trainers) opiekujący się m.in. obszarem praktyki inżynierskich, ciągłym rozwojem, doskonaleniem i zapewnianie spójności z możliwym wykorzystaniem omawianych praktyk jako komplementarnych do frameworka Scrum.

Czytaj więcej

Domain-Driven Design

Czym jest Domain-Driven Design?

Szkolenie Domain-Driven Design skierowane jest do zespołów realizujących złożone projekty i tworzące produkty/usługi z branży IT. Bazując na szczegółowej analizie dostępnych źródeł i własnym doświadczeniu w prowadzeniu komercyjnych projektów trenerzy rozwiewają wątpliwości dotyczące DDD i uczą prawidłowego zastosowania technik pozwalających zapanować nad złożonym systemem informatycznym.

Domain-Driven Design obejmuje zagadnienia z pełnego spektrum stadiów procesu wytwarzania oprogramowania. Program polecany jest więc osobom pełniącym różnorodne role - architektom, programistom, analitykom biznesowym, Product Ownerom. Największe korzyści uzyskają firmy, w których metodyka będzie rozumiana i stosowana holistycznie w całej organizacji ze względu na wzajemne zależności, które występują pomiędzy zagadnieniami skierowanymi do każdej z wymienionych grup.

DDD uczy, jak podzielić i skutecznie modelować złożony problem biznesowy redukując dystans pomiędzy wymaganiami interesariuszy a techniczną realizacją. Stosowanie prezentowanych technik pozwala skrócić czas analizy biznesowej, modelowania i implementacji, poprawnie wyznaczać priorytety, zmniejszyć ryzyko nieporozumień oraz zbudować system łatwo adaptowalny do zmieniających się potrzeb klientów.

Kto za tym stoi?

Historia Domain-Driven Design zaczęła się w roku 2003, kiedy Eric Evans wydał swoją słynną niebieską książkę „Domain-Driven Design: Tackling Complexity in the Heart of Software”. Sam autor przyznaje jednak, że techniki, które zebrał, nazwał i pogrupował, były już wcześniej szeroko stosowane przez profesjonalnych analityków biznesowych i architektów systemów informatycznych działających w metodykach z rodziny Agile.

W kolejnych latach DDD upowszechniło się, rozwinęło i dostosowało do nieustannie zmieniającego się krajobrazu świata IT. Za ewolucję metodyki odpowiedzialni są autorzy tacy jak Vernon Vaughn, Martin Fowler czy Jimmy Bogard.

Czytaj więcej

Behavior-Driven Development

Czym jest szkolenie Behavior-Driven Development?

Szkolenie Behavior-Driven Development skierowane jest do interesariuszy i zespołów deweloperskich realizujących złożone projekty i tworzących produkty/usługi z branży IT. Uczestnicy doświadczą pełnego cykl dostarczania nowej funkcjonalności w systemie informatycznym. Zdefiniowane zostaną role analityka biznesowego, testera i programisty w nowoczesnym, zwinnym procesie wytwórczym.

Jak możemy mieć pewność, że dostarczana funkcjonalność odpowiada potrzebom interesariuszy? Jest to kluczowe pytanie, z którym zmagają się zespoły deweloperskie. Błędy pojawiają się powszechnie zarówno na etapie zbierania wymagań, jak i zapewniania jakości dostarczonego rozwiązania. Stanowią one jednocześnie najczęstszą przyczynę porażek projektów informatycznych.

BDD rozwiązuje ten problem, dostarczając narzędzia minimalizujące ryzyko nieporozumień występujących we wszystkich fazach wytwarzania oprogramowania. Buduje most pomiędzy wymaganiami, implementacją, testami oraz dokumentacją. Skorzystanie w pełni z zalet szkolenia wymaga więc obecności osób pełniących istotne role w wymienionych procesach.

Kto za tym stoi?

Hasło “Behavior-Driven Development” pojawiło się po raz pierwszy na konferencjach IT w 2003 roku za sprawą Daniela Terhorst-Northa. Koncepcja w dojrzałej formie ujrzała światło dzienne w roku 2006, kiedy magazyn Better Software opublikował artykuł jego autorstwa zatytułowany “Introducing BDD”. W międzyczasie North zainicjował prace nad pierwszym frameworkiem BDD o nazwie jBehave.

Dan North zaobserwował, jak silnie rozpowszechniło się w świecie IT mylne rozumienie metody Test-Driven Development. Była to dla niego motywacja do jej przeformułowania. North postanowił powrócić do oryginalnej intencji, która stała za zasadami wypracowanymi przez Kenta Becka. Nowatorska perspektywa szybko zyskała popularność i wokół BDD wytworzyła się szeroka społeczność inżynierów oprogramowania, testerów oraz analityków biznesowych rozwijających również bliźniacze koncepcje pod nazwami “Acceptance Test-Driven Development”, “Acceptance Test-Driven Planning”, “Story Test-Driven Development” czy “Specification by Example”.

Czytaj więcej

Poznaj nasz zespół

  • Daniel Skowroński

    Daniel Skowroński

    Management 3.0 Facilitator, Agile Coach, Scrum Master

    Doświadczony Agile-Lean Coach, Change Agent, Servant Leader z technicznymi korzeniami w IT i praktycznym zwinnym podejściem.

    Czytaj więcej
  • Alicja Kulawik

    Alicja Kulawik

    Konsultant Agile, Business Coach, Facylitator

    Doświadczona trenerka, prelegentka, facylitatorka i coach. Z powodzeniem wykorzystuje wiedzę psychologiczną w biznesie, ma duże zaplecze w branży retail.

    Czytaj więcej
  • Paweł Błasiak

    Paweł Błasiak

    Management 3.0 Facilitator, Agile Coach, Scrum Master

    Współpracuje zarówno z zespołami na poziomie operacyjnym jak i kadrą zarządzającą, promując postawy liderskie, doskonalenie, empiryzm, budowanie zaufania.

    Czytaj więcej
  • Maciej Nadolski

    Maciej Nadolski

    Konsultant Agile, Professional Scrum Trainer

    Doświadczony trener, Scrum Master, Agile Coach i konsultant, praktykujący inżynier oprogramowania, z ponad piętnastoletnim doświadczeniem.

    Czytaj więcej
  • Magdalena Kucharska

    Magdalena Kucharska

    Professional Scrum Trainer, Facylitator

    Doświadczony Agile Coach i Scrum Master z ponad 10-letnim doświadczeniem w różnych branżach, w tym inżynierii, lotnictwie, bankowości i MLM.

    Czytaj więcej
  • Paweł Kałkus

    Paweł Kałkus

    Professional Scrum Trainer, Konsultant Agile

    Doświadczony Professional Scrum Trainer i Agile Coach z bogatym doświadczeniem w transformacjach zwinnych.

    Czytaj więcej
  • Katarzyna Ziemba

    Katarzyna Ziemba

    Professional Scrum Trainer, Facylitator

    Doświadczony trener, Scrum Master, konsultant, coach i facylitator, jakościowiec z wykształcenia, społecznik z zamiłowania.

    Czytaj więcej
  • Bogdan Doroslovac

    Bogdan Doroslovac

    Tech Lead, Professional Scrum Trainer

    Konsultant transformacji Agile i Lean, zawsze nastawiony pozytywnie do wyzwań i rozwiązywania problemów natury hardware, software czy też orgware.

    Czytaj więcej
  • Kate Hobler (Terlecka)

    Kate Hobler (Terlecka)

    Professional Scrum Trainer

    Mentorka o niezwykłej charyzmie. Jeden z najbardziej doświadczonych ekspertów Scrum w Polsce.

    Czytaj więcej
  • Michał Chmielewski

    Michał Chmielewski

    Trener SAFe, Agile-Lean Konsultant

    Doświadczony konsultant z bogatym doświadczeniem w transformacjach cyfrowych, rozwoju produktu, zarządzaniu projektami i programami.

    Czytaj więcej
  • Marzena Cygan-Bakoniak

    Marzena Cygan-Bakoniak

    Konsultant Product Discovery, Coach

    Doświadczona ekspertka w zarządzaniu projektami IT i analityce biznesowej z doktoratem z fizyki.

    Czytaj więcej
  • Kamil Kiełbasa

    Kamil Kiełbasa

    Tech Lead w obszarze .NET oraz praktyk inżynierskich

    Doświadczony konsultant IT, architekt systemów, specjalizujący się mikroserwisach oraz Domain-Driven Design.

    Czytaj więcej
  • Piotr Żarek

    Piotr Żarek

    Tech Lead w obszarze .NET oraz praktyk inżynierskich

    Wszechstronny i wnikliwy Tech Lead z bogatym doświadczeniem w komercyjnych projektach startupowych, korporacyjnych i typu corp-up.

    Czytaj więcej
  • Lisette Sutherland

    Lisette Sutherland

    Expert Pracy Zdalnej, Autor Work Together Anywhere

    Autorka koncepcji Work Together Anywhere, założycielka Collaboration Superpowers

    Czytaj więcej
  • Jason Little

    Jason Little

    Change Management Expert, Autor Lean Change Management

    Autor koncepcji Lean Change Management, założyciel Lean Change Management Association

    Czytaj więcej

Poznaj nasze programy doradztwa

Opinie o naszych szkoleniach

  • Szkolenie dla wszystkich, którzy chcą wdrażać nowe techniki zarządzania w swoich firmach.
    Przeprowadzone bardzo profesjonalne, angażujące kursantów, ćwiczenia były prowadzone z naciskiem na pracę w zespołach.
    Omawiane tematy i wyciągnięte wnioski z tego kursu zostały zastosowane z sukcesem w codziennej pracy.

    Robert Pruski
    Development Manager
    SAP Polska

  • I'd like to know more about people I work with, the course did a fantastic job on teaching me how in a simple and fun way to obtain this knowledge.

    Jakub Brzózka
    Information Technology Team Lead
    Home.pl

  • Clear communication about mgt 3.0, inviting participants into exercises, lead by example, raise a hand when discussion is going to far beyond the topic - that was great.

    Łukasz Kurzeja
    Chapter Lead
    ING Tech

  • For me introducing OKRs within the company, or even department at the start, as an example of different approach is worth of trying. Also some specific games, practices for sure will enrich my private portfolio of techniques used in my work on daily basis.

    Grzegorz Czaicki
    Scrum Master
    LPP

  • Well-organized, everything was prepared in advance, he knew what to do and how to keep the discussions valuable for most of us.

    Antonina Geras-Starecka
    Product Owner
    SGH

  • Inspirations, ideas, good level of understanding.

    Katarzyna Drzazga
    IT Delivery Manager
    Roche

  • I loved the motivation pieces and empowerment of the team practices - I will definitely use it in my work.
    I don't have any advice at the moment - in my opinion it was all that I needed.

    Izabela Kierzek
    IT Project Manager
    Miquido

  • The entire training was well prepared, with high-quality materials, an engaging presentation, and excellent facilitation. The knowledge and tools provided are ready to be applied, offering immediate value to both the team and the company.

    Paulina Murawska
    Agile Project Manager
    Pirxon

  • Everything was great, so I would say - keep it up like this!.

    Piotr Górajek
    Scrum Master
    Home.pl

  • Great knowledge of agile management methods.

    Hubert Jackowski
    Business Operations Manager
    Tidio

  • He is a great facilitator with tremendous skills.

    Jakub Piecuch
    Scrum Master
    ABB

  • They make it easier, help to work out solutions, giving the team the right space, both time and place, as well as the oppressive atmosphere conducive to work on the areas of decision-making. This helps to develop decisions from the bottom up in such a way that the areas of decision-making remain among people and not the decision maker.

    Michał Kosiorek
    Head of HR
    Stermedia

  • Calm, making sure that we understand, answering a lot of questions, examples.

    Marek Charkiewicz
    DEVOPS Team Leader
    StepStone

  • All set of workshops was inspiring. Specifically, I would like to work with the team more closely, get to know them better. For example, run the moving motivators game. Also, a common definition of our goals or OKRs seem to have great potential.

    Aleksander Kłosowicz
    StepStone

  • Very good teaching skills, ability to keep group involved throughout 2 days.

    Michael Kacprzak
    Director of Application Development
    Home.pl

  • Znałem ćwiczenia, czytałem książki a mimo to gorąco polecam udział w szkoleniu. Masa inspiracji i ciekawych dyskusji.

    Piotr Wegert
    Perform Group
    Scrum Master

  • Podchodząc do tematu szkolenia dla produkt managera miałem wiele wątpliwości. Wszystkie punkty z mojej listy pomógł mi rozwiązać Pan Daniel. Nikt z konkurencji nie potrafił skutecznie zaproponować mi targetowanego szkolenia... dopiero kontakt z firmą Valkir Academy pozwolił poczuć mi się komfortowo. Wszystkim polecam szkolenie gdyż:

    • jest realizowane przez praktyka
    • jest poparte ciekawymi przykładami
    • pozwala przygotować się do roli product ownera
    • coach potrafi precyzyjnie kierować szkoleniem (elastycznie je dopasowywać) jeżeli wymaga tego sytuacja tzn. nie trzyma się twardych, założonych ram programowych
    • przygotowuje niespodzianki z zakresu omawianego tematu takie jak dodatkowe symulacje

    Wszystkim polecam szkolenia w tej firmie, nie tylko z uwagi na atrakcyjny program ale również z uwagi na bardzo konkurencyjna cenę i indywidualne podejście do klienta.

    Kamil Piwowarczyk

  • Szkolenie bardzo merytoryczne. Zawiera dużo przydatnej wiedzy, nie tylko teoretycznej ale i praktycznej. Świetne warsztaty.

    Konsultant
    Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

  • Szkolenie przygotowane bardzo profesjonalnie, informacje bardzo przydatne, przekazane w sposób jasny, prosty i bezpośredni.

    Konsultant
    Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

  • Ogrom specjalistycznej wiedzy podany w bardzo przystępnej formie.

    Maciej Kryński - Konsultant - Opiekun startupu
    Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

  • Szkolenie bardzo merytoryczne, dobrze zaplanowane w czasie. Jasny i prosty przekaz. Zabawne ale bardzo obrazowe i wciągające przykłady :-)

    Konsultant
    Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Weź udział w najbliższych szkoleniach otwartych

Data Lokalizacja Czas trwania Temat szkolenia Cena netto/osoba
2025-05-22 Warszawa Szkolenie stacjonarne - 16h - 2 dni po 8 godzin (wliczając przerwy).

Szkolenie online - 18h - 3 dni po 6 godzin (wliczając przerwy).
Harmonogram szkolenia online:
  • 09:00 - 11:30 sesja online,
  • 11:30 - 12:30 przerwa,
  • 12:30 - 15:00 sesja online.
Management 3.0 Foundation od 2990 PLN